Program realizowany przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych

Korzystna interpretacja urzędu skarbowego w sprawie opodatkowania pomocy prawnej pro bono

17 września 2010

Kancelaria Skoczyński Wachowiak Strykowski Kancelaria Prawna sp. k. uzyskała od Ministra Finansów pozytywną interpretację indywidualną, w której zostało potwierdzone stanowisko Kancelarii, że świadczone przez nią usługi prawne w ramach programu pro bono nie podlegają opodatkowaniu VAT.

W uzasadnieniu interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działający z upoważnienia Ministra Finansów, zgodził się ze stanowiskiem Kancelarii, że świadczenie nieodpłatnych usług prawniczych mające na celu budowanie pozytywnego wizerunku Kancelarii, jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W konsekwencji nie ma podstaw do opodatkowania nieodpłatnie świadczonych usług prawnych (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 czerwca 2010 r., sygn. ILPP1/443-270/10-2/HW).

Decyzja ta zgodna jest wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FSK 326/09), który w marcu br. orzekł, że usługi pro bono jako ważny element budowania wizerunku związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą a zatem nie podlegają opodatkowaniu.

Kancelaria Skoczyński Wachowiak Strykowski świadcząc usług prawne w ramach programu pro bono pomaga m.in. Fundacji „Barka”, Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Fundacji Pomocy Dzieciom Tybetu „Nyatri”. Ponadto w ramach programu Centrum Pro Bono Kancelaria wspomagała Fundację Dla Polski, Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Kancelaria Skoczyński Wachowiak Strykowski udziela również bezpłatnych porad prawnych innym organizacjom pozarządowym za pośrednictwem Centrum Pro Bono.