Program realizowany przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych

Mecenas Franciszka Pniewska, laureatką konkursu Prawnik Pro Bono 2011

Gala rozdania nagród Konkursu Prawnik Pro Bono 2011 miała miejsce 16 kwietnia 2012 r. w hotelu „Polonia” w Warszawie. Jego organizatorem jest Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, a dziennik „Rzeczpospolita” objął patronat medialny. Już po raz dziewiąty Kapituła Konkursu wyróżniła prawników pomagającym pro bono. Główna nagroda przypadła MecenasFranciszce Pniewskiej z Koszalina, która w poprzednich edycjach została czterokrotnie wyróżniona. Kapituła Konkursu wyróżniła również MecenasSylwię Zarzycką, radcę prawnego z Wrocławia oraz MecenasaZbigniewa Króla, adwokata z Legnicy.

Poniżej prezentujemy sylwetkę laureatki nagrody Prawnik Pro Bono oraz sylwetki dwóch osób wyróżnionych:

Franciszka Pniewska, radca prawny

Jest związana z Koszalinem. W zawodzie od 29 lat. Udziela porad prawnych w Katolickiej Poradni Rodzinnej w tym mieście. Wspiera także pomocą prawną podopieczne Domu Samotnej Matki. Porad udziela też w koszalińskim Klubie Abstynenta „Pomorze”.

Współuczestniczyła w zakładaniu Stowarzyszenia Dom Miłosierdzia. Celem tej organizacji jest stworzenie w Koszalinie miejsca, w którym osoba potrzebująca pomocy otrzymałaby wsparcie na każdym polu, w tym pomoc prawną. Czterokrotnie została wyróżniona w konkursie Prawnik Pro Bono.

Sylwia Zarzycka, radca prawny

Mieszka we Wrocławiu. W zawodzie od 2006 r. Powołała do życia fundację „Między Niebem a Ziemią”, z którą cały czas jest bardzo związana. Fundacja pomaga dzieciom śmiertelnie chorym, m.in. udzielając porad prawnych i organizując aukcje charytatywne. W zeszłym roku odbyła się pierwsza z nich: „Kobiety Prawa 2012″. Udało się wówczas zebrać 280 tys. zł dla podopiecznych fundacji. Tegoroczna aukcja już ruszyła i odbywa się pod hasłem: „Prawnicy 2013 – o pasjach i pomaganiu”. Pani mecenas wspiera również prawnie podopiecznych wrocławskiego hospicjum.

Zbigniew Król, adwokat

Jest związany z Legnicą. W zawodzie prawnika od 30 lat, początkowo pracował jako sędzia, później zdecydował się zostać radcą prawnym.

Od 2007 r. współpracuje z jeleniogórskim Kołem Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Początkowo były to telefoniczne konsultacje, a od 2008 r. mec. Król oraz pracownicy jego kancelarii udzielają porad prawnych podopiecznym tego koła.

Świadczy także pomoc prawną Klubowi Seniora w Złotoryi. Rokrocznie bierze udział w akcjach udzielania bezpłatnych porad  przez korporacje prawnicze.

Zapraszamy do zapoznania się z działalnością wszystkich wyróżnionych klikając na poniższe linki:

Sylwetki wyróżnionych osób >>

Rozmowa z Mecenas Franciszką Pniewską, laureatką nagrody Prawnik Pro Bono 2011 >>