Program realizowany przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych

VII Europejskie Forum Pro Bono w Warszawie (relacja)

26 stycznia 2014

„Czy prawnicy szli na studia prawnicze tylko po to, by być bogatym i zarabiać dużo pieniędzy? Nasza misja to coś więcej – to promowanie sprawiedliwości. Dlatego warto angażować się w działalność pro bono” – przekonywała laureatka pokojowej Nagrody Nobla Szirin Ebadi, irańska prawniczka i obrończynia praw człowieka podczas Forum Pro Bono w Warszawie.

W dniach 24-25 października 2013 roku ponad 300 uczestników z całego świata wzięło udział w corocznym, europejskim spotkaniu prawników, naukowców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, które stanowi arenę wymiany doświadczeń i umiejętności związanych ze stosowaniem prawa jako narzędzia do osiągnięcia sprawiedliwości społecznej.

Otwarcie konferencji poprowadzili Atanas Politov, przewodniczący oddziału PILnet w Budapeszcie oraz Filip Czernicki, prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Gości powitał Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego. W swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla wszystkich grup społecznych. W oficjalnym otwarciu forum uczestniczyła laureatka pokojowej Nagrody Nobla Szirin Ebadi. Irańska prawniczka, laureatka pokojowej Nagrody Nobla przekonywała, iż zawód prawnika wpisuje sie promowanie sprawiedliwości. To z jej ust padły słowa: “W dobie globalizacji globalny jest głównie handel, a międzynarodowe normy praw człowieka nie stały się uniwersalne. To nasz, prawników obowiązek, aby uczynić je uniwersalnymi”. Przemówienie prawniczki, obrończyni praw człowieka były wielokrotnie przywoływane podczas trwania imprezy.

Podczas dwudniowego Forum odbyło się aż trzynaście paneli dyskusyjnych i dziewięć warsztatów. Dodatkową atrakcją, która odbyła się w Arkadach Zamku Królewskiego było wręczenie nagrody Najlepsze Partnerstwo Pro Bono 10 prawnikom z Austrii.

Uczestnicy z całego świata chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami.  Zaprezentowano metody, które zostały wprowadzone na całym świecie, aby wykorzystać umiejętności i wiedzę z prawników. Warsztaty pomogły w dostrzeżeniu problemów dotyczących działalności pro bono. Europejskie Forum Pro Bono dało uczestnikom możliwość poddaniu się refleksji, analizie i  dyskusji na temat usług profesjonalnych, wykonywanych dobrowolnie i bezpłatnie, w interesie publicznym, szczególnie dla osób, których na te usługi nie stać.

Impreza odniosła duży sukces. Mamy nadzieję, że będzie równie udana w przyszłorocznej edycji, która odbędzie się w Londynie.

Materiał w Rzeczpospolita>>>

Materiał w Naszemiasto.pl >>>

Materiał w Kancelaria Lex.pl >>>

Materiał Krajowej Izby Radców Prawnych >>>

Materiał w Gazeta.pl >>>