Program realizowany przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych

Zaangażowanie kancelarii prawnych na rzecz NGO

27 czerwca 2016

 

Centrum Pro Bono planuje jesienią 2016 roku rozpocząć cykle szkoleń prawnych dla organizacji pozarządowych. Pierwsze szkolenie będzie obejmowało zagadnienia prawa pracy, a do prowadzenia zajęć zgłosili się:

Dr Wojciech Marchwicki – Wardyński i Wspólnicy, mec. Agnieszka Lisiecka – Wardyński i Wspólnicy, mec. Michał Lisawa – CMS Cameron McKenna, przedstawiciel kancelarii Hogan Lovells, oraz mec. Magda Słomska (Kancelaria Adwokacka Magda Słomska).

W ostatnim czasie do Centrum zgłosiła się przedstawicielka Stowarzyszenia Homo Faber (Lublin) z prośbą o wsparcie prawne podopiecznej stowarzyszenia – ofiary przemocy domowej – w postępowaniu rozwodowym. Prawnicy z Centrum Pro Bono nie są w stanie pomóc w sprawach rozwodowych i polecili ubiegać się w tej sytuacji o pełnomocnika z urzędu. Ponieważ jednak pokrzywdzona wymagała wsparcia i znajduje się w trudnej sytuacji psychicznej i majątkowej – przedstawicielka stowarzyszenia Kinga Kulik zwróciła się z prośbą do Centrum Pro Bono o telefoniczną poradę prawną – wyjaśnienie kilku kwestii związanych z ewentualnym postępowaniem karnym o znęcanie, możliwości działania organizacji na rzecz pokrzywdzonej biorąc pod uwagę polskie prawo. Porady przedstawicielce organizacji udzieliła prawniczka Magdalena Maciejewska z krakowskiej kancelarii Polowiec i Wspólnicy.

Mec. Adrian Augustyniak z kancelarii Weil, Gotshal & Manges w ramach współpracy z organizacją Instytut Spraw Obywatelskich podjął się sporządzenia ekspertyzy prawnej do projektu ustawy o biopaliwach pod kątem zgodności projektu z dyrektywą UE.

Mec. Sylwia Gregorczyk-Abram z kancelarii Clifford Chance, oraz Centrum Pro Bono otrzymały podziękowania od Julii Wygnańskaiej – autorki i redaktorki publikacji „Najpierw Mieszkanie w Polsce – Dlaczego tak?” – efektu innowacyjnego projektu Fundacja Ius Medicinae, mającego na celu próbę likwidacji problemu bezdomności w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami na stronie www.czynajpierwmieszkanie.pl.

Strona prezentuje projekt realizowany przez Fundację Ius Medicinae, w ramach którego mec. Sylwia Gregorczyk-Abram  sporządziła ważną ekspertyzę „Koszty wymiaru sprawiedliwości w badaniu historii interakcji z instytucjami osób chronicznie bezdomnych”, którą można znaleźć pod tym linkiem:

http://www.czynajpierwmieszkanie.pl/content/uploads/2016/04/Raport-clifford-chance-final.pdf

Z wprowadzenia do raportu „Najpierw mieszkanie w Polsce – dlaczego tak?” pod redakcją Julii Wygnańskiej:

Program Najpierw mieszkanie (ang. Housing First) został stworzony przez dr Sama Tsemberisa z nowojorskiej organizacji Pathways to Housing Inc. w latach 90. XX wieku. Jest adresowany do grupy ludzi w skrajnie trudnej sytuacji życiowej: osób od wielu lat doświadczających bezdomności, od lat korzystających z tradycyjnej pomocy m.in. jadłodajni, schronisk, mieszkań przejściowych i mimo tego nadal trwających w bezdomności. W programie w pierwszej kolejności proponuje się osobie przeniesienie się do samodzielnego mieszkania, które w miarę możliwości finansowych (osoby i programu) spełnia jej oczekiwania pod względem lokalizacji, sąsiedztwa czy umeblowania, a dopiero potem na bazie poczucia bezpieczeństwa wynikającego z posiadania „swojego” miejsca, proponuje się rozpoczęcie trudnej pracy nad poważnymi problemami zazwyczaj kryjącymi się za bezdomnością chroniczną: zaburzeniami psychicznymi, uzależnieniem, zdrowiem fizycznym, relacjami społecznymi i umiejętnościami interpersonalnymi (…)”.