Zaangażowanie kancelarii prawnych na rzecz NGO
27 czerwca 2016
Centrum Pro Bono planuje jesienią 2016 roku rozpocząć cykle szkoleń prawnych dla organizacji pozarządowych. Pierwsze szkolenie będzie obejmowało zagadnienia prawa pracy, a do prowadzenia zajęć zgłosili się:
Dr Wojciech Marchwicki – Wardyński i Wspólnicy, mec. Agnieszka Lisiecka – Wardyński i Wspólnicy, mec. Michał Lisawa – CMS Cameron McKenna, przedstawiciel kancelarii Hogan Lovells, oraz mec. Magda Słomska (Kancelaria Adwokacka Magda Słomska).
W ostatnim czasie do Centrum zgłosiła się przedstawicielka Stowarzyszenia Homo Faber (Lublin) z prośbą o wsparcie prawne podopiecznej stowarzyszenia – ofiary przemocy domowej – w postępowaniu rozwodowym. Prawnicy z Centrum Pro Bono nie są w stanie pomóc w sprawach rozwodowych i polecili ubiegać się w tej sytuacji o pełnomocnika z urzędu. Ponieważ jednak pokrzywdzona wymagała wsparcia i znajduje się w trudnej sytuacji psychicznej i majątkowej – przedstawicielka stowarzyszenia Kinga Kulik zwróciła się z prośbą do Centrum Pro Bono o telefoniczną poradę prawną – wyjaśnienie kilku kwestii związanych z ewentualnym postępowaniem karnym o znęcanie, możliwości działania organizacji na rzecz pokrzywdzonej biorąc pod uwagę polskie prawo. Porady przedstawicielce organizacji udzieliła prawniczka Magdalena Maciejewska z krakowskiej kancelarii Polowiec i Wspólnicy.
Mec. Adrian Augustyniak z kancelarii Weil, Gotshal & Manges w ramach współpracy z organizacją Instytut Spraw Obywatelskich podjął się sporządzenia ekspertyzy prawnej do projektu ustawy o biopaliwach pod kątem zgodności projektu z dyrektywą UE.
Mec. Sylwia Gregorczyk-Abram z kancelarii Clifford Chance, oraz Centrum Pro Bono otrzymały podziękowania od Julii Wygnańskaiej – autorki i redaktorki publikacji „Najpierw Mieszkanie w Polsce – Dlaczego tak?” – efektu innowacyjnego projektu Fundacja Ius Medicinae, mającego na celu próbę likwidacji problemu bezdomności w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami na stronie www.czynajpierwmieszkanie.pl.
Strona prezentuje projekt realizowany przez Fundację Ius Medicinae, w ramach którego mec. Sylwia Gregorczyk-Abram sporządziła ważną ekspertyzę „Koszty wymiaru sprawiedliwości w badaniu historii interakcji z instytucjami osób chronicznie bezdomnych”, którą można znaleźć pod tym linkiem:
http://www.czynajpierwmieszkanie.pl/content/uploads/2016/04/Raport-clifford-chance-final.pdf
Z wprowadzenia do raportu „Najpierw mieszkanie w Polsce – dlaczego tak?” pod redakcją Julii Wygnańskiej:
Program Najpierw mieszkanie (ang. Housing First) został stworzony przez dr Sama Tsemberisa z nowojorskiej organizacji Pathways to Housing Inc. w latach 90. XX wieku. Jest adresowany do grupy ludzi w skrajnie trudnej sytuacji życiowej: osób od wielu lat doświadczających bezdomności, od lat korzystających z tradycyjnej pomocy m.in. jadłodajni, schronisk, mieszkań przejściowych i mimo tego nadal trwających w bezdomności. W programie w pierwszej kolejności proponuje się osobie przeniesienie się do samodzielnego mieszkania, które w miarę możliwości finansowych (osoby i programu) spełnia jej oczekiwania pod względem lokalizacji, sąsiedztwa czy umeblowania, a dopiero potem na bazie poczucia bezpieczeństwa wynikającego z posiadania „swojego” miejsca, proponuje się rozpoczęcie trudnej pracy nad poważnymi problemami zazwyczaj kryjącymi się za bezdomnością chroniczną: zaburzeniami psychicznymi, uzależnieniem, zdrowiem fizycznym, relacjami społecznymi i umiejętnościami interpersonalnymi (…)”.