Program realizowany przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych

Pro Bono Roundtable – szóste spotkanie

1 grudnia 2016

 

29 listopada 2016 r. tym razem dzięki gościnności kancelarii Weil, Gotshal & Manges odbyło się szóste spotkanie z cyklu Pro Bono Roundtable, które od roku organizuje Centrum Pro Bono wraz z zaangażowanymi w program kancelariami.

Spotkanie odbyło się zgodnie z zaplanowana agendą.

Mec. Roman Rewald  – partner w kancelarii powitał gości i przedstawił krótko działalność pro bono firmy. Poinformował uczestników o projekcie, w jaki aktualnie zaangażowana jest firma – Innocence project.

Koordynatorka Centrum Pro Bono opowiedziała o działalności CPB w ostatnich dwóch miesiącach:

 

– został przygotowany artykuł autorstwa dziennikarza portalu ngo.pl  – niebawem zostanie opublikowany. Tekst opisuje sprawę stowarzyszenia, w którą zaangażowana była mec. Maria Grochowska. Kolejne artykuły będą dotyczyły spraw, w których pomagali prawnicy z kancelarii Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy i Wierzbowski Eversheds

 

– pod koniec października 2016 przy współpracy z warszawską Okręgową Radą Adwokacką i mec. Sylwią Gregorczyk-Abram, która w ORA pełni funkcję koordynatorki ds. kontaktu w NGO zostało zrealizowane szkolenie dla NGOsów – „Podstawowe zagadnienia prawa pracy”. Szkolenie spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony organizacji pozarządowych. Zaangażowane w szkolenie kancelarie to: Hogan Lovells, CMS Cameron McKenna, Wardyński i Wspólnicy, Adwokat Magda Słomska, oraz przedstawiciel ORA – mec. Michał Kibil.

W planie są kolejne edycje szkoleń, które będą już realizowane w siedzibach kancelarii jako wyłączny projekt Centrum Pro Bono i kancelarii.

  • w listopadzie ruszyła akcja Centrum Pro Bono i portalu ngo.pl „Zapytaj prawnika o…” – poświęcona prawu pracy. W pierwszą edycję zaangażowana była kancelaria Wardyński i Wspólnicy. Poniżej linki do publikacji związanych a akcją:

 

http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/2001032.html

 

http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/2002587.html

 

http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/2004929.html

 

http://lublin.ngo.pl/wiadomosc/2003581.html

 

 

–  w związku ze współpracą z portalem ngo.pl i przekazywaniem przez portal spraw nadsyłanych przez NGO – do Centrum wpłynęło w listopadzie wiele nowych spraw (poza tymi, które są nadsyłane bezpośrednio do CPB przez formularz zgłoszeniowy)

 

– 29 listopada kancelaria Hogan Lovells w ramach współpracy z VII Liceum im. Juliusza Słowackiego przeprowadziła zajęcia dla trzech klas w ramach corocznej akcji „Dni Prawne”.  Podsumowanie akcji zostanie niebawem opublikowane na stronie CPB.

 

Na spotkaniu obecna była przedstawicielka Fundacji Konflikt, która opowiedziała o działalności organizacji.  Organizacja, której prezeska współpracowała wcześniej z Refugees Welcome, Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej i RPO ma misję włączania uchodźców w życie Warszawy. W minione lato zorganizowała projekt Kuchnia Konfliktu (KK), czyli miejsce spotkania kultur i dialogu społecznego. Cyklicznie zmieniającemu się menu towarzyszył przygotowany przez międzynarodowy zespół program edukacyjny i kulturalny. Organizacja planuje na stałe wpisać się w tkankę miasta poprzez otwarcie restauracji. Fundacja Konflikt jest podopieczną Fundacji Ashoka. Korzystała także już z pomocy Centrum Pro Bono – porady dotyczącej planowanej aukcji charytatywnej w Galerii Zachęta  udzieliła pani mec. Dominika Wągrodzka z kancelarii BNT Attorneys at Law.

 

Po prezentacji odbyła się krótka dyskusja na temat ewentualnych potrzeb prawnych organizacji, oraz formy w jakiej organizacja ma zamiar kontynuować działalność. Fundacja pragnie zapewnić sobie stałe finansowanie poprzez prowadzenie działalności gospodarczej. Mecenas Piotr Golędzinowski z kancelarii Wardyński i Wspólnicy wyraził aprobatę dla tego typu formy oraz przedsiębiorczości społecznej w ogóle, jako metody na umożliwienie stałości finansowej organizacji.

 

Na koniec spotkania dr Filip Czernicki – prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych, w ramach której działa Centrum Pro Bono, powiedział parę słów na temat tegorocznej konferencji European Pro Bono Forum. Zapoznał także uczestników z planowanymi od nowego roku zmianami w poziomach współpracy kancelarii z Centrum Pro Bono (aktualnie jest to 30 kancelarii).

Zmiany te są podyktowane chęcią ze strony Centrum na docenienie kancelarii i prawników, którzy są wyjątkowo zaangażowani w program, a także wspierają finansowo Centrum Pro Bono.

 

2 3 4 5