O nas
Projekt rozwoju pomocy prawnej pro publico bono w Polsce jest wynikiem spotkań osób zaangażowanych w działalność publiczną związaną ze współpracą ze środowiskami prawniczymi. W szczególności nad jego koncepcją pracowały następujące osoby:
- dr Filip Czernicki, Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych
- Ewa Konczal, Fundacja Ashoka
- Agnieszka Wardak, kancelria Dentons
- dr hab. Adam Bodnar, Minister Sprawiedliwości od 2023 roku, Rzecznik Praw Obywatelskich w kadencji 2015-2021
Dyskusje nad projektem zostały zainicjowane przez Atanasa Politova, szefa programu Pro Bono Fundacji Public Interest Law Institute (dalej: PILI). W prace nad projektem zaangażowany był również Michael Cheroutes, członek zarządu PILI i partner w międzynarodowej kancelarii Hogan&Hartson.
Od lutego 2023 roku koordynatorem projektu jest Mateusz Fedeńczuk.
Centrum Pro Bono jest programem prowadzonym przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych od dziesęciu lat jest aktywnie zaangażowana w promowanie i popularyzację działalności pro publico bono. Fundacja nie tylko koordynuje, reprezentuje i wspiera sieć 26 uniwersyteckich poradni prawnych (ang. legal clinics) ale również na bieżąco współpracuje z Naczelną Radą Adwokacką oraz Krajową Radą Radców Prawnych w zakresie problematyki dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej. Fundacja uczestniczyła w pracach nad projektem ustawy o dostępie do bezpłatnej pomocy prawnej oraz rokrocznie organizuje konkurs „Prawnik Pro Bono”, którego celem jest nagradzanie prawników, których działalność pro publico bono zasługuje na szczególne uznanie. Więcej informacji o fundacji znajduje się na stronie internetowej www.fupp.org.pl